1 Nisan 2009 Çarşamba

kovanların aktarılması ve yapılan kontroller

Evet; nihayet bugün kovanlarımızın aktarılması çok şükür bitti.Bu aktarmalar sayesinde genel kontrollerimizi de yaptık. Çok şükür anormal bir durum yok.aktarmalar sonucunda ne gördük.kovanlarımızın dipleri hayli ıslak olduğunu ve bir ay önce yapılan varrao ilaçlamasını sonucunda ıslak dip tahtasına yapışan varraoların fazla olduğunu ve ilaçlama da kullanılan bayvarol şeritlerinden en güzel şekilde faydalanıldığını gördük.ALLAH nasip ederse sonbaharda da dönüşümlü olarak sıvı ilaçlama yani perizin kullanmayı düşünüyorum.
İLKBAHAR BAKIMLARI olarak;
- erken ilkbaharda muhakkak varrao ilaçlaması yapılmalıdır.(tarım bakanlığımız tarafından onaylı ilaçlar tercih edilmelidir.
- kıştan çıkan kolonilerimizin kışladığı kovanlarımızın rutubetlendiği dip tahtalarının ıslandığı görüldü dikkat edelim güneşli havaları fırsat bilerek hava sıcaklığının 14-17 derece olduğunda muhakkak kovanlarımızı değiştirmeliyiz...
-değişen kovanlarımızı temizledikten sonra pürmüz ile dezenfekte etmeliyiz.
-bütün bunları yaptık bitti mi? tabiki hayır. yapılan bakımlarda 8-9 çerçeve arılı olan kolonilerimizde 4-5 çerceveli olan kolonilerimize birer adet kapalı yavrulu ballı çerceve takviyesi yapıldı. arılığımızda kovanlarımızda dengeleme yapıldı.
asıl iş şimdi başlıyor...
artık yavaş kat hazılıkları başlıyor nedir bunlar?
çercevelere tellerin gerilmesi ve kılavuz peteklerin takılması
- kovanlarımıza kat koyarken birdaha kontrol edilerek oğula meyledecek kovanlarımız var ise önlemeliyiz. çok çalışmamız lazım çoooooookkk...dikkat edelim bakımlarımızı geçiktirmeyelim...

Hiç yorum yok: