20 Ocak 2009 Salı

ARILARIMIZA NE ZAMAN KEK VERMELİYİZ

EVET ARICI DOSTLARIMIZ SON GÜNLERDE ARILARIMIZA KIŞIN KEK VERELİM Mİ YOK SA VERMEYELİM Mİ? YADA NASIL YAPALIM...
ARILARIMIZA KEKİ NE ZAMAN VE NASIL VERMELİYİZ?
İLK ÖNCELİKLE ARILARIMIZA KIŞLIK BAKIMI DAHA ÖNCE SÖYLEDİĞİMİZ GİBİ BAL HASAD ZAMANINDAN SONRA BAŞLAMAKTADIR. KISACA BELİRTECEK OLURSAK EĞER:
İLK ÖNCELİKLE HASATTAN SONRA VARROA İLAÇLAMASI YAPMALIYIZ. KULLANACAĞIMIZ İLAÇLAR MUTLAKA TARIM BAKANLIĞI TARAFINDAN ONAYLI OLMASI GEREKİR.
DAHA SONRA ARILARAIMIZA KIŞLIK BALINI TAMAMLAMASI İÇİN KEK VE AZAR AZAR ŞURUP VEREBİLİRİZ. KIŞA GENÇ POPULASYON İLE GİRMESİ İÇİN MUHAKKAK TEŞVİK BESLEMESİ YAPILMASI GEREKLİDİR. KEK İLE BESLEME YAPACAK İSEK ARILARIMIZIN SALKIMDA OLDUĞU ZAMAN DEĞİL DE UÇUŞ YAPTIKLARI HAVA ŞARTLARININ MÜSAİT OLDUĞU ZAMAN YANİ ARILARIMIZIN SALKIMI BOZDUĞU ZAMAN YAPMALIYIZ Kİ ARILARIMIZ AÇ KALMASIN...EĞER KEKİ YANLIŞ ZAMANDA VERİRSEK YARAR YERİNE MUHAKKAK ZARARI OLACAKTIR. BU DA KAŞ YAPMA YERİNE GÖZ ÇIKARMAYA BENZER.HAVA SICAKLIĞI EKSİLERE DÜŞTÜĞÜ ZAMAN YANİ ARI SALKIMDA OLDUĞU ZAMAN KEK İLE BESLEME YAPMAK ELBETTE YANLIŞ OLACAKTIR...BU ŞARTLARDA BESLEME YAPARSAK KOLONİMİZ KEKİ ALMAK İÇİN SALKIMI BOZACAKTIR. VERDİĞİMİZ KEKİ ALMAK İÇİN DE SICAKLIK DEĞERİ EKSİ KAÇ OLURSA OLSUNKEKİ ALABİLMEK İÇİN SUYA İHTİYAÇ DUYACAĞINDAN DIŞARI ÇIKACAKTIR. O BUZ GİBİ SU ARIMIZIN SAĞLIĞINI BOZACAKTIR VE BİRDAHA KOVANA GERİ DÖNEMEYECEKTİR. ARIMIZA KEK VERECEK İSEK ARIMIZIN RAHATLIKLA DIŞARIYA ÇIKABİLECEK HAVA SICAKLIĞI OLDUĞU ZAMAN YANİ ARILARIMIZ KENDİLİĞİNDEN SALKIMINI BOZDUĞU ZAMAN VERMELİYİZ Kİ ARILARIMIZ RAHATLIKLA KEKİ ALABİLSİN KEKİ ALIRKEN DE RAHATLIKLA SUYA GİDİP GELEBİLSİN...
EKSİĞİMİZ VARSA LÜTFEN TAMAMLAYANIZ...

Hiç yorum yok: